(BG) За добрата бира

,
Share on:
FB G+

Днес разговаряме с Мартин Евстатиев, а той разбира от бира. Мартин стои зад онлайн магазина Brewforia, където подбира интересни, различни и самобитни бири от някои от добрите пивоварни по света. Можеш да го срещнеш по време на честите представяния на интересни бири, които организира, където непринудено и компетентно ще ти разкаже за вкусната напитка.

Преди всичко, за непросветен човек, каква е разликата между крафт бирите и тези, които лесно можеш да намериш в магазина?

Ако говорим чисто вкусово, крафт бирите и лагерните са просто несъпоставими. Най-общо бирите се делят на такива с долна ферментация, като масовите лагерни бири, които ферментират при по-ниска температура и ейловете, които ферментират при по-висока. На практика всички стилове като IPA, протър, стаут са подразделения на ейловете. От една страна това създава голямата разлика във вкуса.

От друга – това са суровините, които се използват. При масовите бири се търси все по-голямо поевтиняване на крайния продукт, използват се все по-нискокачествени суровини, дори царевица и нешесте и малко количество хмел. При крафт бирата има точно обратната тенденция и стремеж. За най-добрия краен продукт не се пестят съставките и не се използват заместители, а качествените хмелове и малцове придават различни нюанси и вкусове.

По-качествените съставки ли са причината крафт бирите да са относително по-скъпи

В голяма степен – да, причините са в суровините и по-малкия обем на производство.

Има ли мода и тенденции при крафт бирите?

Има и в стиловете и дори в сортовете хмел, като те често се диктуват от американския пазар, където разнообразието е несравнимо. Така преди няколко години един сорт хмел – цитра, който е много ароматен и специфичен, беше превърнал в мода до такава степен, че беше напълно изчерпан.

Друга тенденция е популярността на IPA. Едва ли има пивоварна, която не произвежда поне един вид бира в този стил. Тази мания тръгва от Америка, където все по-популярни са хипергорчивите IPA-и, при които малцовият елемент е оставен по-назад и хмела е в тотална доминация, което рефлектира и в по-горчив вкус.

Една от скорошните тенденции е бирата да се бутилира в кенове. По този начин бирата се запазва по-дълго време свежа и в по-добро състояние.

А какво е популярно в България?

Не бих казал, че някой стил се е откроил. Тепърва се развива пазара и е рано да се каже кое ще стане популярно.

Така ли се роди Brewforia, разкажи повече за проекта.

Зад Brewforia стоим трима души, с интерес в бирата и като потребители, а някои от нас дори варят своя. Аз лично съм внасял бири и преди. Така в един момент видяхме нуждата от такъв проект, който от една страна да предлага по-различни бири и от друга да организираме събития. При събитията искаме да говорим директно с хората и неформално да разказваме за историята на бирата и всичко останало, което може да ги интересува.

Как избирате какво да внасяте?

Това е един от най-сложните моменти. Много са причините, поради които се спираме на нещо. Една от тях е да не се внася от някой друг. Също за нас е важно бирите да ни харесват и да смятаме, че си заслужават. Има много крафт пивоварни, но има и много не толкова добри предложения, които избягваме. Цената също е фактор.

А с какво е добре да се съчетават някои от стиловете?

Различните сирена са много подходящи за голяма част от бирите. По-силните тъмни бири, много добре се комбинират с различни шоколадови десерти. Някои пикантни храни също могат да се съчетаят добре. Във всеки случай не са традиционните фъстъци и пържени картофи.